Neuroleptikum
A neuroleptikumok pszichotikus kórképek kezelésére szolgálnak, konkrétan azon esetekben, mikor az énnel és a realitással való viszony megszakad. Ez számos elmegyógyászati kórképben előfordul, de főként skizofréniákban.
Fajtái
Megkülönböztetünk típusos és atípusos neuroleptikumokat, ezek a mellékhatás-hatásprofiljuk, illetőleg a pozitív és negatív tünetekre való hatékonyságukban különböznek egymástól. Az antipszichotikumok alkalmazásával megteremthetjük az alapot a pszichoterápiás intervencióra. Az egyik ilyen a haloperidol, jóllehet jelentős extrapyramidalis mellékhatásai vannak, ezek azonban pl. Kemadrinnal vagy ún. beta-blokkolókkal hamar elmúlnak. Nincs antikolinerg, antihisztamin antiadrenerg hatása, a hallucinációkat, téveseszméket, autisztikus elemeket, gondolkodási kuszaságot gyorsan, jól javítja.
Típusos
Atípusos
Skizofrénia
A skizofrénia, vagy hasadásos elmezavar egy kóros állapotra, a gondolatok, érzések és cselekedetek közötti összhang felbomlására utal. Maga a szó a görög szkhidzó (»hasítani«) és phrén (»lélek«) szavakból származik.
A személyiség szétesése néha lassan alakul ki, máskor viszont hirtelen, heves zavarodottsággal, érzelmi nyugtalansággal kezdődik. Általában a serdülőkor táján jelentkezik, de kialakulhat későbbi életkorban is. Nők esetében kritikus a gyermekszülés és a változás kora.
Gyakori az asszociációk felbomlása, önmagukban értelmes, de összefüggésükben értelmetlen szavak használata. Sokszor jelentkeznek vonatkoztatási és üldöztetési téveszmék, észlelési és koncentrációs zavarok, (elsősorban akusztikus) hallucinációk, bizarr motoros aktivitások. Az érzelmi eltompulás mögött belső nyugtalanság feszül, amely olykor dührohamok formájában tör a felszínre.
Típusai
- paranoid = üldöztetési vagy nagyzási téveszme-rendszerrel, kóros vonatkoztatással jelentkezik
- kataton = az érzelmi betokozódás megmervedett formát ölt
- diferenciálatlan
- simplex = fiatal korban fellépő tünetekben szegényes
- hebefrénia = fiatal korban kialakuló, gyors elbutulással jár
- mite = enyhe, rövid lefolyású
- circuláris = hangulati fázisok változásával jár
- pochondriás = különféle betegségektől való félelem uralkodik
- és más nem behatárolható schizophreniák
Tünetei
Tüneteit 3 csoportra oszthatjuk fel: pozitív-, negatív- és általános pszichopathológiai tünetek. Téveszmékkel (persecutoros, befolyásoltatásos, religiosus, misztikus), többniyre nagyon bizarr téveszmékkel, hallucinációkkal (akusztikus, vizuális, olfactorikus, stb.) járó betegségek.
Tünetek legalább 6 hónapig fenn kell álljanak, kezeléssel minimum 1 hónapig ahhoz hogy diagnosztizálható legyen, másképp schizoform vagy nem schizoform pszichotikus állapotokról beszélünk.
Kezelése
Régebben gyógyíthatatlan betegségnek tartották, a modern antipszichotikus gyógyszerekkel azonban a pszichotikus tünetek visszaszoríthatók vagy meg is szüntethetők. Gyógyszer nélkül, kizárólag pszichoterápiával a betegség nem gyógyítható, ugyanakkor nagyon fontos a pszichiátriai kezelés.
Kezelése így még nem megoldott és többszintű: gyógyszeres, pszichoterápiás (szupportív, pszichoeducatios többnyire). Gyógyszeres kezelésében alkalmazott antipszichotikumok lehetnek tipikus és atipikus antipszichotikumok (3 generáció van). Többnyire a limbikus, mezokortikalis rendszer szinapszisaiban megnövekedő dopamin mediátor szinttel hozható összefüggésbe. |