Hierarchia
A hierarchia jelentése egy olyan fölé- és alárendeltségének rendszere, amiben az emberek vagy dolgok valamilyen szempont (pl fontosság, képesség, pozíció) alapján vannak elrendezve, kategorizálva.
A hierarchia vagy (Ιεραρχία) görög eredetű összetett szó, a szent (ιερός), és az uralom (άρχω)szavakból áll, eredetileg az egyházi uralom egymás alá rendelt papi fokozatainak rendszere. Ezt a szót használták később a feudalizmus hűbéri rendszerében is, ma pedig nagy szervezetek alá- és fölérendeltségi viszonyaira, és átvitt értelemben más rendszerekre is használjuk.
Hoax
A hoax (ejtsd [hóuksz]) angol szó, magyarra a „beugratás”, „megtévesztés”, „átverés”, „álhír” vagy „kacsa” kifejezésekkel fordíthatjuk. A hoax kifejezést Magyarországon főképp ezek e-mailben terjedő változataira használjuk, bár az átverés gyakran kiegészül honlapokkal, illetve nemritkán az írott sajtó vagy a tv is hajlamos átvenni.
A hoax általában nem irányul más vagyonának vagy vagyoni értékkel bíró dolgának illegális megszerzésére (mint pl. a csalás), célja inkább a célszemély(ek) megtréfálása. Nevezhetjük ártatlan tréfának is, de az elkövetőnek tudnia kell, hogy számos esetben nagyon vékony a határvonal a tréfa és a büntetendő cselekedet között.
Fontos (de nem okvetlen szükséges) jellemzője a hoaxnak a virális jelleg, tehát azon képessége, hogy terjed és szaporodik (lásd memetika), bár a számítógépes vírusok „automatikus” terjedésével ellentétben ez az emberi segítséget is igénybe veszi („Küldd tovább 10 példányban!”). A hoax szó a magyar nyelvben is használt hókusz-pókusz kifejezésből származik, nemzetközileg az internettel együtt terjedt el, minthogy a hálózat ideális terepe a kisebb-nagyobb átveréseknek.
A népszerűbb hoaxok jelentős forgalmat generálhatnak, és ezzel komoly pluszköltségeket okozhatnak a szolgáltatóknak.
Emlékezetes hoaxok
1938. október 31-én a CBS rádióállomásai sugározták Amerika-szerte az Orson Welles „Világok harca” (War of the worlds) című művéből készült rádiójátékot. Bár az adás előtt és alatt is többször elhangzott, hogy a történet csak a fantázia szüleménye, rengeteg hallgató hitte el, hogy a marslakók valóban megtámadták a Földet. A pánik Dél-Amerikában is megismétlődött, amikor ottani rádióadók újra műsorra tűzték a művet. Ezt az esetet szokás a média történetének legnagyobb hoaxaként emlegetni, habár itt nem szándékos beugratásról, megtévesztésről volt szó, inkább tudatlanságról.
Az internet egyik első, nagy port felkavart hoaxa az ourfirsttime.com weboldalhoz kapcsolódik, ahol két ismeretlen, munkanélküli amerikai színész egy internetes cég finanszírozásával eljátszotta, hogy ők egy szerelmespár, és az interneten élő webkamerás adásban vesztik el szüzességüket.
Idaho állam nevének keletkezését is hoaxként tartják számon. George M. Willing amerikai politikus, lobbista állt elő a javaslattal, hogy az Egyesült Államok északnyugati részén fekvő területet Idahónak kellene nevezni, ami a bennszülött indiánok nyelvén azt jelenti: „a hegyek ékköve”. Később kiderült, hogy a szót saját maga találta ki.
Magyarországon is terjedő hoaxok
Jellegzetes hoaxként kering az a levél, amely véradásra szólít fel egy beteg kisgyerek érdekében. Az eset után hónapokkal is „élő” még a levél, komoly gondot okozva a vérellátóknak (a vérkészítmények korlátozott szavatossági ideje miatt az egyenletesebb véradói kedv lenne kívánatos).
Külföldről szivárgott be, majd magyarításon esett át az a hoax, amelynél az e-mail továbbküldését állítása szerint maga Bill Gates figyeli, és továbbításonként 20 dollárral jutalmazza.
Magyar specialitás viszont a Győri Kekszgyár bezárása idején indult, majd évekkel később újra feléledő hoax, illetve a lakodalmas dalszövegírói tanfolyamot hirdető és az ugyanattól a szerzőtől származó Gyógyító Web Gömb hoax.
A hoax intézményesült napja április 1-je, a „Bolondok Napja”.
A népszerű lánclevelek jellemzői
A Sophos antivírus kutatói megvizsgálták az e-mailen terjedő hoax-okat, hogy mik a legnépszerűbb lánclevelek közös tulajdonságai:
- sok nagybetűs szöveget tartalmaznak
- felszólítanak, hogy minél több ismerősünknek, mielőbb küldjük tovább
- ismert nagy cégre hivatkoznak, mely szerint ők is megerősítették a hírt
- többször is elhangzik, hogy mennyire extrém veszélyes kártevőről van szó
- áltudományos nyelvezettel próbálja meggyőzni a kevésbé hozzáértőket
|