Optimizmus
Az optimizmus, a pesszimizmus ellenéte, olyen életszemlélet, amiből nézve a világ jó, vagy pozitív hely. Az optimisták általában azt tartják, hogy az emberek jók. Az életről "kedvező" képük van, és abban hisznek, hogy idővel és végül a dolgok rendeződnek.
A filozófiában az optimizmus Gottfried Leibniz nevével kapcsolódik össze, aki azon a véleményen volt, hogy mi a "lehető legjobb világban" élünk, ami (theodicy - teodícia, annak állítása, hogy isten jó és igazságos a gonosz jelenléte ellenére) miatt Voltaire gúnyolta őt a Candide című szatírikus regényében. Ellentéte a filozófiai pesszimizmus. Még Leibniz-nél is optimistább volt talán William Godwin anarchista filozófus, aki ennek ellenére öngyilkos lett.
Az optimista jelzővel jellemzett ember az, aki derűlátó és bizakodó. Ellentéte a peszimista, a borúlátó, reménytelenséggel eltöltött ember.
Az optimizmus szoros kapcsolatban van az önbecsüléssel, saját pszichológiai jólétünkkel és egészségünkkel. A téma legfontosabb angolnyelvű kutatójának neve Seligman.
Közismert optimisták a gyerekesek és a vallásos érzelműek. Optimista továbbá "hivatalból" minden uralkodó vagy uralkodó kormány. Ezt nevezik kincstári optimizmusnak.
Az optimizmus a fenti ellentmondások miatt (a jó és a rossz egymás melletti/elleni léte) nem számít racionális viselkedésnek, az optimista gondolkodásnak sokszor semmilyen racionális alapja nincsen. Ennek ellenére működő, a fennmaradást segítő alkalmazkodási formának tűnik.
Pszichológusok szerint éppen azoknak van e felfogásra szüksége, akik valamilyen szomatikus vagy pszichikus ok miatt tartósan vagy átmenetileg depressziósok, amivel együttjár a kilátástalanság (pesszimista) érzése. Az optimisták társaságának keresése ezért az öngyógyítás egyik ösztönös és példaszerű megnyilvánulásának számít.
Kritikus és érdekes ebből a szempontból a történetek befejezése, illetve azok kicsengése. Társadalmi igény ugyanis a emberekről szóló történetek "jó" befejezése "a "happy end" . Az optimizmust túlzásba is lehet vinni, ezt nevezik "struccpolitikának" amikor valaki csak a kedvező híreket hajlandó tudomásul venni, ez hosszú távon a problémák halmozódásához vezet.
Optimista szervezetek
"Egy Optimista Magyarországért" Alapítvány
Az optimizmus, mint világszemlélet vagy világnézet, szintén szervezi híveit. Ennek egyik magyarországi jele a Egy Optimista Magyarországért Alapítvány és Optimista Klub.
- Az Optimista alapítványt, pontos nevén "Egy Optimista Magyarországért" Alapítványt a cégbíróság 1998. március 23-án jegyezte be. Az Alapítvány az Optimista Klub mellé szerveződött, az Internet nyújtotta dinamikus interakcióra építve.
- Az "Egy Optimista Magyarországért" mentálhigiénés program célja a média és a telekommunikációs lehetőségek újszerű összekapcsolásával kedvező irányú társadalmi folyamatok kialakulásának támogatása, illetve a meglévő pozitív tendenciák megerősítése. Az Interneten már működő interaktív Optimista Klub köré szerveződik a tevékenység, amelynek keretében Interneten keresztül tartott mentálhigiénés (anonim) tanácsadást is végeznek. Az Alapítvány részletes célkitűzései:
- Segítségnyújtás a pozitív gondolkodásmód kialakításához.
- Mentálhigiénés preventív program kidolgozása: veszélyforrások, mint pl. az alkoholizmus, drogfogyasztás, öngyilkossági gondolatok megjelenésének felismerése és kialakulásának megelőzése a személyiségfejlődés korai fázisában.
- Pszichológiai tanácsadás.
- Különböző pszichológiai módszerek által kínált megoldási lehetőségek illetve segítség bemutatása.
- Kiadványok szerkesztése és megjelentetésének támogatása.
- Az egészséges emberré válás feltételeinek megteremtése, a testi, lelki és szociális tényezők fejlesztése, ezek harmóniájának kialakítása.
- Az egyén harmóniájának megteremtése önmagával, a társadalmi és természeti környezetével.
Az optimista klubnak tízezer tagja van, közte ismert személyiségek is.
Irónikus-nak számít az a tény, hogy az Optimista Klub megalapítója és vezetője, a „legderűsebb magyar”, a kolumbiai dr. Cronio Perez 2004. nyarán tragikus balesetben életét veszítette.
Az Alapítvány legújabb kezdeményezései:
- Optimista újságíró díj. - Optimisták-e a könyvtárosok kutatás. - Milyen a magyarok optimista hungalata kutatás. - Lásd optimistán a világot rajzpályázat. - Mosoly-nap minden év május 25-én.
Pesszimizmus
A pesszimizmus az a fajta vélekedés, hogy általánosságban a dolgok rosszak, és csak egyre rosszabbak lesznek; ellentétben optimizmussal, ami a dolgok általános javulásában és a jó oldal szemléletében hisz. Egy gyakori példa a következőképpen szemlélteti a különbséget: amikor egy fél pohár vizet lát, az optimista azt mondja rá, hogy félig teli; a pesszimista viszont, hogy félig üres.
A pszichológiai pesszimizmus arra a hitre való hajlam, hogy az élet értéktelen vagy ártalmas és hogy ez a világ a lehetséges világok legrosszabbika. A leghíresebb példa rá Arthur Schopenhauer filozófiája. Irodalmi alkotások némelyike is foglalkozik vele, például Stephen Kingtől a "Kedvencek temetője". |